niedziela, 29 marca 2015

Rozgwiazdy i jeżowce


Na naszym kolejnym kółku biologicznym uczyłyśmy się o rozgwiazdach i jeżowcach. 


Marianna przygotowała na ten temat ciekawą prezentację.
Z zaplecza biologicznego przyniosłyśmy różne przykłady tych oto zwierząt. Siostra opowiadała również dużo ciekawostek i opisywała budowę tych stworzeń.


Podlałyśmy także naszą rzeżuchę i rzodkiewkę. Czekamy na dalszy rozwój wypadków w naszym doświadczeniu z poprzedniego kółka.
Było bardzo wesoło i kolorowo ponieważ w szkole tego dnia obchodziłyśmy dzień wiosny.
I jeszcze kilka ciekawostek...
Na temat:


Rozgwiazdy (Asteroidea)
ROZGWIAZDY – są odrębną gromadą szkarłupni. Znanych jest około 2100 gatunków żyjących współcześnie. Ich ciało składa się z centralnej tarczy, od której odchodzi symetrycznie od 5 do ponad 20 ramion.
Otwór gębowy znajduje się po środku dolnej strony tarczy a na dolnej stronie ramion znajdują się setki par nóżek. Do oddychania służą delikatne skrzela skórne. Rozgwiazdy mają szkielet wewnętrzny w postaci płytek i kolców pokrytych orzęsionym naskórkiem.
Występują tylko w środowisku morskim. Żyją na wszystkich rodzajach dna morskiego : piaszczystym, skalistym lub na łąkach traw morskich na głębokościach od 0,5m do 300m.Bardzo powolne, pełzają z prędkością 5–15 cm na minutę w poszukiwaniu zdobyczy. Poruszają się po dnie morskim w dowolnym kierunku za pomocą nóżek ambulakralnych, które służą również do rozpoznawania pokarmu i chwytania zdobyczy. Większość rozgwiazd jest drapieżnikami lub padlinożercami. Polują na jeżowce, małże i ślimaki.
http://images7.alphacoders.com/375/thumb-350-375284.jpg
Potrafią otworzyć muszlę małża poprzez przyssanie się za pomocą nóżek ambulakralnych do muszli. Siła mięśni rozgwiazdy jest tak duża, że w końcu muszla zostaje uchylona. Wówczas rozgwiazda wynicowuje przez otwór gębowy żołądek i wciska go do środka muszli małża. Wydzielone soki trawienne rozpuszczają ciało ofiary, które następnie zostaje wessane w strawionej postaci. Trwa to około 10 godzin. Część rozgwiazd kruszy muszle ślimaków i małży, inne połykają całe zwierzę i wypluwają potem pustą muszlę.


Prawie wszystkie rozgwiazdy są rozdzielnopłciowe. Zapłodnienie jest zewnętrzne. Zwierzęta wyrzucają do otaczającej je toni wodnej miliony komórek jajowych i plemników. Z zapłodnionych komórek jajowych rozwijają się wolno pływające larwy rozgwiazd.

MAŁGORZATA J.
NAZARETANKA
KL. I A GIM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz