sobota, 14 marca 2015

ROZWIELITKI Kółko biologiczne 24.02.2015

Oglądamy rozwielitki



     Zanim zaczęłyśmy pracę pobiegłyśmy zobaczyć nasze krewetki... Wyglądały pod mikroskopem tak:
Siostra Fides dała nam karty pracy na której było opisane jak zrobić doświadczenie.
  1. Problem badawczy:
Czy temperatura środowiska życia ma wpływ na częstotliwość bicia serca rozwielitki?
  2.Hipoteza:
Temperatura środowiska wpływa na częstotliwość bicia serca.
3.
 Próba kontrolna:                                                                                                                             Robiłyśmy próby badane i próbę kontrolną w jednym czasie!
Jedną ze zlewek napełniłyśmy do połowy  roztworem soli fizjologicznej zawierającym żywe rozwielitki (ok.3-6 sztuk) ,które przyniosła Marysia. Wstawiłyśmy ją do jednej z kuwet i nalałyśmy do kuwety wody o temp – ok.20 st. C. Sprawdzałyśmy temperaturę w kuwecie co pewien czas (wynosiła ok.20 st. C). Gdy była za niska to dolewałyśmy gorącej wody do kuwety a gdy za wysoka to dodawałyśmy kostkę lodu. Zapisałyśmy w tabeli obserwacji czas rozpoczęcia próby kontrolnej i w tym układzie doświadczalnym zostawiłyśmy rozwielitki na 30 min. Po upływie czasu pobrałyśmy
pipetą o dużym otworze  po kolei trzy rozwielitki na szkiełko podstawowe a potem przykryłyśmy je szkiełkiem pokrywkowym (nie można ich za mocno przykrywać bo się je zgniecie). Wyjęłyśmy  mikroskopy i obejrzałyśmy je dokładnie. Gdy już znalazłyśmy serce policzyłyśmy liczbę skurczów podczas 15 s. i zapisałyśmy to.


4. Próba badana nr 1:
Ponownie jedną ze zlewek napełniłyśmy do połowy  roztworem soli fizjologicznej zawierającym żywe rozwielitki (ok.3-6 sztuk) ,które przyniosła Marysia. Wstawiłyśmy ją do jednej z kuwet i nalałyśmy do kuwety wody o temp – ok.35 - 40 st. C. Sprawdzałyśmy temperaturę w kuwecie co pewien czas (wynosiła ok.35-40 st.C ). Gdy była za niska to dolewałyśmy gorącej wody do kuwety a gdy za wysoka to dodawałyśmy kostkę lodu. Zapisałyśmy w tabeli obserwacji czas rozpoczęcia próby badanej nr.1 i w tym układzie doświadczalnym zostawiłyśmy rozwielitki na 30 min. Po upływie czasu pobrałyśmy pipetą o dużym otworze  po kolei trzy rozwielitki na szkiełko podstawowe a potem przykryłyśmy je szkiełkiem pokrywkowym i policzyłyśmy liczbę skurczów podczas 15 s. oraz  zapisałyśmy to.
5.Próba badana nr.2
I jeszcze raz jedną ze zlewek napełniłyśmy do połowy  roztworem soli fizjologicznej zawierającym żywe rozwielitki (ok.3-6 sztuk). Wstawiłyśmy ją do jednej z kuwet i nalałyśmy do kuwety wody o temp – ok.5 st. C. Sprawdzałyśmy temperaturę w kuwecie co pewien czas ( wynosiła ok.5 st. C). Gdy była za niska to dolewałyśmy gorącej wody do kuwety a gdy za wysoka to dodawałyśmy kostkę lodu. Zapisałyśmy w tabeli obserwacji czas rozpoczęcia próby badanej nr 2 i w tym układzie doświadczalnym zostawiłyśmy rozwielitki na 30 min. Po upływie czasu pobrałyśmy pipetą o dużym otworze  po kolei trzy rozwielitki na szkiełko podstawowe a potem przykryłyśmy je szkiełkiem pokrywkowym. Policzyłyśmy liczbę skurczów podczas 15 s. oraz  zapisałyśmy to.

Notatki:
Próba kontrolna:
Liczba skurczów na 15 s. : 45, 51, 49
Średnia: 48,33
Próba badana nr. 1:
Liczba skurczów na 15s.: 51, 49, 53

Średnia:51
Próba badana nr.2 :
Liczba skurczów na 15 s.: 39, 40, 42
Średnia:  40,33

6. Wniosek:
Temperatura środowiska wpływa na częstotliwość skurczy serca rozwielitki.



JULIA G.
NAZARETANKA
KL. IA GIM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz